×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
29. 11. 2014

Právo na sex. ROZKOŠ bez RIZIKA představuje nový projekt

Po ohlasech k tématu sexuální asistence, které jsme prezentovali v loňském roce na konferenci ROZKOŠE bez RIZIKA „Ze sexbyznysu na trh práce", ve stejnojmenné publikaci nebo třeba na nedávné debatě pořádané Ligou vozíčkářů, jsme se rozhodli v započaté práci pokračovat. V novém projektu chceme rozšířit vhled do problematiky sexuality postižených osob a otevřít téma intimní asistence jako legitimní potřeby osob s hendikepem.

Vedoucí projektu Lucie Šídová na konferenci k intimní asistenci pořadané Ligou vozíčkářů. Vedoucí projektu Lucie Šídová na konferenci k intimní asistenci pořadané Ligou vozíčkářů.

Díky novému projektu „Právo na sex" jsme navázali spolupráci s organizací InSeBe Zürich, která se zabývá školením intimních asistentek ve Švýcarsku.

Společně máme v plánu uspořádat tři workshopy zaměřené na práci se sexualitou u osob s hendikepem. Setkání proběhnou v období březen až srpen 2015 a budou určena mužům a ženám, kteří již se sexualitou u osob s hendikepem pracují nebo mají zájem pracovat.

Projekt bude ukončen mezinárodní konferencí k tématu intimní asistence a proběhne za účasti zahraničních lektorů a intimních asistentek.

Pro realizaci projektu jsme se rozhodli, jelikož se domníváme, že lidé s hendikepem mají právo prožívat svoji sexualitu tak, jako zdraví lidé. Jejich práva na sexualitu však nejsou doposud v ČR dostatečně podporována, tak jak je tomu v zahraničí, např. v již zmíněném Švýcarsku nebo v sousedním Německu. Tím dochází k upírání základních lidských práv postižených, není jim předávána zodpovědnost za sexualitu a dodnes existují mýty o sexualitě lidí s postižením.

V ČR je navíc téma intimní asistence velmi tabuizováno. Některé organizace intimní asistentky mají, jiné uvažují o jejich zavedení, ale potřebují pomoci s proškolením a zavedením. Velmi důležité je i otevření diskuze v oblasti etiky.

A kdo je vlastně intimní asistentka/asistent? Intimní asistentka/asistent je muž či žena, která pomáhá hendikepovaným s jejich sexualitou. S proškoleným personálem (asistentky/asistenti pro intimní život) se handicapovaní učí schopnosti komunikovat o pohlavním styku, obstarává sexuální pomůcky a učí jejich použití, pomáhá při nastavování hranic, s hygienou, oblékáním, navazování kontaktů, zabývá se nepřiměřeným sexuálním chováním, důsledky sexuálních aktivit, schopnost říci ne, zodpovědnost k rodičovství , masturbací, rozpoznání fyzických rozdílů mezi mužem a ženou a podobně. Velkou úlohu má v prevenci sexuálního násilí (znásilnění, nucení k sexu a sexuálním praktikám, zneužívání aj). Intimní asistenti a asistentky napomáhají jen hendikepovaným jednotlivcům, ale i párům nebo rodičům hendikepovaných osob.


V současné době nemá intimní asistentka/asistent ukotvení v systému profesí. V různých organizacích se tato profese jmenuje odlišně. Vykonávají ji např. pracovnice v sociálních službách (v zahraničí i lékaři/ky, psychologové/žky, terapeuti/ky, bývalé sexuální pracovnice aj.) Nedochází k přenosu znalostí a zkušeností mezi organizacemi, které se sexualitou zabývají. Snahou R-R je přinést odbornou představu o této oblasti, a zároveň ukotvit profesionální ráz této profese.

Více se o tématu sexuální asistence dozvíte například v rozhovoru s Lucií Šídovou pro server Lidé mezi lidmi: http://www.lidemezilidmi.cz/well-being/pravo-na-rozkos

Kontaktní osoby:
Bára Pšenicová - projektová manažerka organizace, dotazy ohledně projektu pište na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lucie Šídová - kontakt pro média, poptávka po individuálním školení, dotazy k tématu intimní asistence posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 724 760 171

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.


svycari

Název projektu: Právo na sex aneb Intimní asistence pro potřebné (č. 157)

Období realizace: 1. 11. 2014 – 31. 12. 2015

EasyCookieInfo

« Únor 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Audio příběh