Co dělat v ohrožení

Mějte na paměti, že nikdo nemá právo vám ubližovat a nutit vás k něčemu, co nechcete. Můžete se však dostat do nepříjemných situací – co se v tomto případě podle zkušeností osvědčuje dělat?

Pokud vás někdo sleduje…

Přejděte silnici, klidně i dvakrát, abyste měla jistotu.

Pokud ano, vydejte se co nejrychleji k nejbližší restauraci, policejní služebně, benzinové pumpě nebo obchodu (zkrátka kamkoli, kde budou nějací lidé).

Zavolejte někomu známému, popište mu situaci.

Zůstaňte pokud možno v klidu a myslete logicky – nepřemýšlejte o tom, co všechno se může stát, ale o tom, co se děje tady a teď.

Předem připravený krizový plán vám dodá jistoty – sestavte si jej.

Nenechejte se paralyzovat strachem.

Nechoďte domů – je bezpečnější jít na veřejné místo než ukázat, kde bydlíte a tím vystavit nebezpečí i své blízké. Pokud si myslíte, že to pomůže, udělejte rozruch, a upoutejte pozornost ostatních.

Pokud je někdo agresivní…

Někdy je lepší obětovat například kabelku a peněženku než zdraví nebo život.

Mluvte tichým hlasem, nezvyšujte jej a snažte se dotyčnému/dotyčným přepadení rozmluvit – jste těhotná, nakažená, čekají na vás v klubu.

Nedovolte, aby vás ovládl strach nebo panika.

Plakejte, i kdybyste to měla hrát.

Pokud jste napadena…

Křičte ze všech sil konkrétní větu (nikoli pomoc, ale POMOC, ON MĚ CHCE ZABÍT) nebo se obracejte pokud možno na konkrétního člověka – „Pane, vy v té červené bundě, pomozte mi!“

Křičte i na násilníka („Jdi pryč!“), případně místo „klasického“ pomoc volejte: HOŘÍ, HOŘÍ (spíše to přiláká pozornost).

Pokud jste ve voze, použijte osobní alarm, klakson nebo světla.

Musíte se rozhodnout!

Musíte se rozhodnout, jakkoli je to těžké – možná bude nutné se podvolit (muži bývají fyzicky silnější než ženy), abyste si zachránila holý život.

Nebojujte s útočníkem, pokud si nejste jistá, že jej přemůžete nebo že vám jde opravdu o život.

Jestliže se rozhodnete podvolit, soustřeďte se na to, že jakmile napadení skončí, ihned vyhledáte pomoc.

Pokud dojde k napadení nebo znásilnění, prosím, nikdy nevyhrožujte větami typu „znám tě“ nebo „vždycky tě poznám“ případně „postarám se, abys za tohle zaplatil“ – mohlo by ho to vyprovokovat ještě k většímu útoku.

Pokud se rozhodnete vzdorovat, abyste utekla, musíte si být jistá, že útočníka dokážete skutečně paralyzovat – do případného útoku musíte jít vší silou a způsobit mu velkou bolest (ohledy stranou!) např. pomocí nějakého předmětu-zbraně (kámen, svazek klíčů) - útočte na nosní přepážku, oči, krk, hrudník a rozkrok.

Pokud vás útočník chytne za krk, nesnažte se mu sundat ruce, ale silně mu zmáčkněte rozkrok, bouchněte ho do ohryzku (na krku) nebo oběma rukama do uší.

Co dělat po napadení?

K napadení nedošlo vaší vinou! Zavolejte někomu, komu věříte.

Dobře zvažte, zda nechcete napadení nahlásit policii nebo místní podpůrné organizaci (jsme tu pro vás a proto, abychom vám pomohli! – diskrétně a zdarma).

Pokuste se zajistit důkazy, i když zatím nejste rozhodnutá věc ohlásit – nekoupejte se, nečistěte zuby, nedávejte oblečení vyprat, i když to bude jakkoli těžké.

Nechte se vyšetřit lékařem, i když nemáte viditelná zranění (je potřeba říci, že se jedná o znásilnění – pokud tuto skutečnost nechcete oznámit policii, pak lékař nemá oznamovací povinnost – ta platí pouze v případě, že je oběť mladší 18 let).

Pokud se rozhodnete událost nahlásit policii nebo ji chcete sdílet na některém z webů, kde si ženy vyměňují tyto zkušenosti, sepište si nejdříve všechny podrobnosti, které si pamatujete o napadení a útočníkovi.

Policii řekněte i zdánlivě nepodstatné podobnosti, jakkoli intimní mohou být.

Ukažte policii všechna, i sebemenší, zranění.

Uvědomte policii i o věcech, na které si vzpomenete postupně a počítejte s tím, že si možná vezme vaše oblečení a bude chtít vidět místo činu.

Ponechte si čas na zotavení se, a dejte sama sobě čas se s napadením vyrovnat.

Zvažte návštěvu ROZKOŠE bez RIZIKA, kde vás vyslechneme a můžete si následně sjednat i schůzku s terapeutkou či zavolání nebo schůzku v krizovém centru či v poradně pro oběti trestné činnosti.

Jak pomoci napadené osobě?

Naslouchejte jí a neodcházejte od ní.

Mluvte o ní o možnosti hlášení útoku.

Pokuste se ji odradit od sprchy/koupele, pokud chce napadení oznámit.

Přesvědčte ji, ať se nechá vyšetřit od lékaře a sepíše podrobný průběh napadení (nabídněte ji pomoc se sepsáním toho, co se stalo).).

Nabídněte možnost volání do R-R, na krizovou linku nebo do poradny, finální rozhodnutí však musí udělat napadená osoba.

Buďte trpěliví a tolerantní, případně si můžete sami zavolat o rady a podporu.

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh