7. 3. 2017

Cena poroty za celoživotní přínos pro Hanu Malinovou

Generální ředitelka a zakladatelka organizace Rozkoš bez Rizika PhDr. Hana Malinová, CSc., získala cenu poroty za celoživotní přínos v oblasti společenské prospěšnosti v mezinárodní soutěži EY Podnikatel roku 2016.

Generální ředitelka R-R Hana Malinová s manželem Generální ředitelka R-R Hana Malinová s manželem

Hana Malinová založila organizaci ROZKOŠ bez RIZIKA neboli také R-R v roce 1992 se dvěma sexuálními pracovnicemi. Vznikla tak první organizace tohoto druhu v celém postkomunistickém bloku. Hana Malinová zpočátku sama a posléze s dalšími kolegyněmi chodila po pražských ulicích a brněnských hotelech a barech a rozdávala kondomy, poučovala a předávala sexuálním pracovnicím informační brožurky.

Od roku 1995 patří Hana mezi sociální inovátory globální organizace Ashoka. Tato organizace v osmdesáti zemích světa vyhledává a podporuje vůdčí osobnosti z různých sfér společenského života, které jedinečným a systémovým způsobem řeší nejpalčivější problémy současnosti. Úsilím Hany se i v České republice daří lépe vysvětlovat, že předcházet nežádoucím jevům je mnohem levnější a celkově efektivnější, než je následně potírat a řešit.

Hana Malinová je rovněž socioložkou. Vedle přímé terénní práce, které se věnuje doposud, je autorkou či spoluautorkou řady publikací a odborných článků. Realizovala také výzkumy věnované životním etapám sexuálních pracovnic či násilí uplatňovanému vůči nim a zkoumala jejich názory na navrhovanou právní úpravu prostituce v České republice.

Jak Hana říká, R-R nepatří do kategorie líbivých projektů a přesvědčit potenciální dárce, že jde o službu pro společnost, není jednoduché. Mrzí ji, že organizace často čelí nepochopení významu své práce ze strany odborné veřejnosti.

Posláním R-R je především zmenšit sociální a zdravotní rizika nejen u žen pracujících v sexbyznysu, ale následně i u širší populace. Ročně oslovíme 4 000 klientek a provedeme kolem 3 000 testů na HIV a více než 2 800 testů na syfilis. A to jsou jen přímí klienti, resp. klientky jejich služeb. Každá z nich má v průměru 10–15 zákazníků týdně, ve výsledku se naše testování dotýká téměř milionu osob v České republice. Dále R-R nabízí i testování veřejnosti. Ročně využije naší nabídky testování na HIV 500–600 osob.

fotka z predavani

R-R se postupně rozrůstala, v současnosti máme tři střediska: v Praze, Brně a Českých Budějovicích, působíme ve 12 krajích ČR a máme kolem 40 zaměstnanců. Projekt mobilní ambulance R-R je v prevenci HIV velmi úspěšný, a proto jej Hana Malinová předala i na Ukrajinu a do Zimbabwe, kde je nejnižší předpokládaná délka života žen na celém světě – 32,5 let. Její know-how převzali i sociální pracovníci v dalších zemích.

Přijďte spolu s námi Haně pogratulovat 1. dubna 2017 do KD Domovina, kde budeme slavit čtvrtstoletí úspěšné existence Rozkoše bez Rizika.

Více informací o plesu zde.

Více informací o soutěži EY Podnikatel roku.

EasyCookieInfo

« Únor 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Audio příběh