×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
15. 6. 2014

Kdo pomáhá zlobivým holkám 6: Severní Itálie a organizace Le Graziose v Janově a Tampep Onlus v Turíně

Další díl seriálu, ve kterém popisujeme naše zkušenosti ze zahraničních stáží, vás zavede do severní Itálie. V polovině května 2014 jsme ve složení Lucie Šídová, Jana Poláková a Simona Zatloukalová navštívily dvě neziskové organizace, které pomáhají ženám ze sexbyznysu, konrétně jde o Le Graziose v Janově a Tampep Onlus v Turíně. >>>Fotoreportáž z cesty.

První zastávkou bylo město Janov a organizace Le Graziose, kde jsme se setkaly s pracovnicemi Franceskou a Emanuelou a dobrovolníkem Massimilianem. Tato organizace sídlí v nevelkých prostorech ve starém centru města v části Maddalena, kde působí na 120 sexuálních pracovnic. Tyto ženy jsme potkávaly ve všech okolních uličkách, postávají zde a lákají zákazníky do bytů po celý den i noc. Najednou jich je „na směně" zhruba okolo 50. Jedná se často o ženy z Kolumbie, Dominikánské republiky a Nigerie. V poradenském centru jim zaměstnankyně organizace poskytují sociální poradenství, infomateriály, kondomy, lubrikační gely a zprostředkovávají klientkám lékařská vyšetření, případně je na ně doprovázejí.

Specifikem tohoto centra je, že vyškolili pět klientek, které působí jako peer pracovnice, tzn. stále aktivně pracují v sexbyznysu, ale zčásti vykonávají práci zaměstnankyň centra při kontaktu s jinými sexuálními pracovnicemi. Se třemi peer pracovnicemi jsme se měly možnost setkat, ale nepřály si zveřejnění fotografií a jmen, což respektujeme. Organizace se v současné době potýká s nedostatkem financí. Pozice placených peer pracovnic je ohrožena a aktuálně vyjednávají s místní samosprávou o podpoře. Pracovnice centra působí také v oblasti primární prevence mezi žáky a studenty škol, které seznamují s problematikou prostituce a obchodování s lidmi prostřednictvím hry Puttanopoly. Tato hra je vytvořena na motivy hry Monopoly, celá je však uzpůsobena na oblast sexuálních služeb. Puttanopoly hrají také na svých akcích s lidmi z řad běžné veřejnosti a přitom se snaží vést dialog o situaci v oblasti placených sexuálních služeb v této čtvrti. Hru jsme si ze stáže přivezly, po přeložení hracího pole a kartiček a nezbytného uzpůsobení na podmínky v České republice ji budeme také využívat.

Druhou navštívenou organizací byl Tampep Onlus v Turíně, kde jsme se setkaly s pracovnicemi pracujícími s klientkami - Pierou, Serenou a Valentinou, právničkou Enrikou a kulturní mediátorkou Virginií z Rumunska. Organizace sídlí v centru města a v poradenském centru poskytují každý pracovní den sociální poradenství, prostředky prevence a zprostředkovávají klientkám zdravotní služby či doprovod do zdravotnických zařízení. Kromě žen ze sexbyznysu poradnu navštěvují i migranti a migrantky, kteří využívají např. právního poradenství. Pouliční prostituce byla z centra města zcela vytlačena. Sociální pracovnice provádí pouze pouliční streetwork, do klubů či soukromých bytů je pro ně velmi těžké se dostat. Provozují také dva menší azylové domy na utajených adresách, ve kterých mohou pobývat ženy, které se potřebují ukrýt před mafií a pasáky.

Klientkami organizace Tempep Onlus jsou často Nigerijky a ženy z východní Evropy, které jsou obchodované. Právnička Enrika nám popsala historii i současnou situaci v oblasti zákonných úprav a regulace prostituce v Itálii, která je velmi obdobná jako u nás. Poskytování sexuálních služeb není nelegální, ale může být stíháno prostřednictvím lokálních vyhlášek. Stíháno je provozování klubů a podniků, které však až do roku 1958 mohly oficiálně fungovat, protože Itálie zaujímala regulační postoj k prostituci. Tzv. Merlinův zákon „bordely" zrušil a v současné době je tzv. indoor scéna velmi skrytá a nabídka služeb probíhá zejména přes internet a facebook. Dále mluvila o ženách obchodovaných a vykořisťovaných, na které se organizace zaměřuje.

Z krutých praktik nigerijských „pasaček", tzv. madams nás doslova mrazilo. Velkou roli při práci s nigerijskou komunitou hraje víra v náboženství Voodoo, které pasáci velmi umně využívají pro manipulaci žen. Tampep Onlus z tohoto důvodu zaměstnává kulturní mediátorku pocházející z Nigerie a spolupracuje také s prověřeným Voodoo knězem. Zaujal nás propracovaný a především funkční systém úzké spolupráce s nigerijskou vládou, který je využíván v případech, kdy se jim podaří některou z nigerijských žen dostat od mafie do svého azylového domu a mafie tzv. jde po rodině v Nigérii. Projekt se jmenuje NAPTIP (http://www.naptip.gov.ng/).

>>>Fotoreportáž z cesty: http://rozkosbezrizika.cz/foto/category/16-kdo-pomaha-zlobivym-holkam-6-severni-italie-a-organizace-le-graziose-v-janove-a-tampep-onlus-v-turine

Stáž jsme absolvovaly díky projektu Mosty k rozvoji podpořeného z operačního programu Praha – Adaptabilita.

oppa

Evropský sociální fond
Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Tento projekt je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Praha - Adaptabilita a ze státního rozpočtu České republiky (www.esfcr.cz).

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh