1. 11. 2017

Legalizuje Kalifornie prostituci?

Kalifornie může být prvním státem USA, v němž bude legalizována prostituce. Může se tak stát díky probíhajícímu soudnímu líčení, ve kterém tři pracovnice v sexbyznysu, jeden potenciální zákazník a organizace ESPLERP, která za legalizaci bojuje, napadli více než sto čtyřicet let starý zákaz prostituce a chtějí ho prohlásit za protiústavní a zrušit.

Soudní spor se táhne již od března 2015 a dostal přezdívku ESPLERP vs. Gascón, podle organizace bojující za legalizaci a zvýšení povědomí o prostituci, která žalobu podala, a sanfranciského státního zástupce George Gascóna, který zastupuje stát a tedy bojuje za zachování zákazu prostituce. Minulý týden ale došlo k průlomovému rozhodnutí. Zatímco okresní soud dříve celou žalobu zamítl, odvolací soud nyní připustil, aby se žalobou sanfranciské soudy zabývaly. Soudce své rozhodnutí zdůvodnil otázkou: „Proč by mělo být zakázáno prodávat něco, co je legální jen tak dát?“

Hlavním argumentem žaloby je, že zákaz prostituce nespravedlivě zbavuje dospělé práva na provozování soukromé aktivity, s níž zúčastnění souhlasí, kriminalizuje diskuzi o takové činnosti, a protiústavně omezuje právo jednotlivců svobodně se sdružovat. Jinými slovy, pokud se spolu dospělí za oboustranného souhlasu domluví na sexu za úplatu, je nespravedlivé jim v tom bránit a narušovat tak jejich právo na soukromí.

Legalizace prostituce nedekriminalizuje obchod s lidmi

Za legalizaci prostituce v Kalifornii se postavilo na třicet organizací bojujících za občanská a LGBT práva. Zastánci zachování zákazu upozorňují, že San Francisco se dlouhodobě potýká s obchodem s lidmi a legalizace poskytování sexuálních služeb by mohla situaci ještě zhoršit. Podle zastánců legalizace je ale potřeba striktně odlišovat běžný konsensuální sex za úplatu od obchodu s lidmi a jejich zneužívání, které by měly být postihovány.

Pokud žaloba zvítězí a zákaz prostituce bude v Kalifornii zrušen, bude to první takový stát v USA. V současnosti je prostituce legální jen v několika málo okresech v Nevadě. V únoru letošního roku ale podali návrh na dekriminalizaci prostituce zákonodárci na Havaji. Chcete se dozvědět více o případu ESPLERP vs. Gascón? Celou historii sporu najdete na webu organizace.

Dočkáme se legalizace prostituce v České republice?

ROZKOŠ bez RIZIKA prosazuje legalizaci prostituce, protože je v zájmu společnosti i žen a mužů pracujících v sexbyznysu. Legalizace prostituce by vedla k zavedení práv, ale i povinností pracovnic a pracovníků v sexbyznysu. Stát by tak mohl lépe chránit veřejné zdraví a zároveň by pečoval o jednu z marginalizovaných skupin obyvatelstva. Uzákonění prostituce by přineslo i příjmy do státní pokladny v podobě daní. Sexuální pracovnice a pracovníci by se zase mohli dočkat lepší pracovněprávní ochrany, právní vymezení poskytování sexuálních služeb by navíc zvýšilo vymahatelnost práva například v případě, že sexuální pracovnici či pracovníka někdo napadne.

img 4208

Proces legalizace prostituce v České republice je ale nyní na mrtvém bodě. Poslední návrh zákona o prostituci podal v roce 2013 Magistrát hlavního města Prahy. Po jeho odmítnutí ze strany vlády, petičního výboru poslanecké sněmovny, i organizací stavících se za práva žen v sexbyznysu se ale jeho schvalování zastavilo a od té doby nevznikla na tomto poli žádná nová iniciativa.

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh