×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
7. 11. 2013

R-R v médiích: iDnes o sexbyznysu na jihu Čech i terénních výjezdech ROZKOŠE bez RIZIKA

Zpravodajský server iDnes zveřejnil článek k sexbyznysu na jihu Čech. Text popisuje terénní práci ROZKOŠE bez RIZIKA, věnuje se nárůstu počtu mladých žen v sexbyznysu v tomto regionu a tématu pouliční prostituce. V článku jsou zmíněny reakce starostů Českých Velenic a obce Strážný, kteří se snaží problém pouliční prostituce řešit pomocí vyhlášek a dokonce i dohod s manažery dívek.

ROZKOŠ bez RIZIKA ale už několik let upozorňuje, že restriktivní vyhlášky a kriminalizace sexuálních pracovnic tento problém nevyřeší. Ve výsledku jsou ženy naopak jen nuceny vydělávat víc peněz kvůli pokutám. Například v Nizozemí nebo v Německo přitom už několik let fungují zóny tolerance nebo-li tipelzóny (Nedávno jsme například popsali tippelzónu v Utrechtu). Díky nim pouliční prostituce zmizela z center měst, prokazatelně se zvýšila bezpečnost sexuálních pracovnic a naopak poklesly náklady na výdaje policie. Možná řešení tedy existují.

R-R v médiích: iDnes o sexbyznysu na jihu Čech i terénních výjezdech ROZKOŠE bez RIZIKA Foto: Markéta M. Malinová

Pracovnic sexuálního byznysu na jihu Čech přibývá, často se jedná o velmi mladé dívky. V regionu se podle odhadů neziskové organizace Rozkoš bez rizika živí prostitucí asi tisícovka žen. Jen v posledním roce stihl českobudějovický tým kontaktovat přes 150 nových sexuálních pracovnic.

Stálé problémy s prostitucí mají v příhraničních oblastech kraje - v Českých Velenicích, Strážném i Dolním Dvořišti.

"Je to nekonečný byznys, trvá poptávka z Rakouska i Německa. Když s něčím 15 let bojujete a neustále se vám to vrací, tak upřímně: nabudete pocitu marnosti a beznaděje. Rozpočet bychom museli mít jen na správní řízení s prostitutkami. Máme sice vyhlášku, která omezuje takovou činnost, ale vymahatelnost sankcí je nulová," řekl starosta Strážného Jiří Vacek.
Rozkoš bez rizika

Prostituce podle něj kulminuje v létě, kdy přijíždějí motorkáři z Německa, a klesá na podzim, kdy u silnice vydrží jen málokterá z žen.

Vyhláška problém prostituce neřeší

Policie tam dojíždí z 25 kilometrů vzdáleného Vimperku. Nakonec bylo podle starosty schůdnější domluvit se s pasáky, že prostitutky nebudou postávat po ulicích, ale jen v okrajových částech katastru obce. Počet žen u silnice se tak snížil z dvanácti zhruba na tři. Dříve bývalo v obci asi osm nočních klubů, dnes jsou tři čtyři.

Také v Českých Velenicích vedou podle starosty Jaromíra Slívy s prostitucí na ulici neustálý boj. Strážníci přestupkové komisi pravidelně překládají spisy. Radnice má vyhlášku, kterou pouliční prostituci omezuje v zastavěné části obce, ale ta problém neřeší.

"Starostu dělám 11 let a posun v legislativě je minimální. Snad klíčový byl nález Ústavního soudu, že obce mohou takovou činnost regulovat na části území katastru," konstatoval. Stále neplatí povinnost, aby ženy živící se sexem měly povinné zdravotnické prohlídky anebo odváděly daně ze mzdy.

Bez kondomu za příplatek

Nejlepší přehled o prostituci a s ní spojenými zdravotními riziky a drogovou závislostí tak mají neziskové organizace. Sexuální pracovnice v Jihočeském kraji pravidelně navštěvuje sanitka sdružení Rozkoš bez rizika s nabídkou sociálních a zdravotnických služeb.

"Zejména mezi mladými cizinkami z Rumunska je malá povědomost o pohlavních chorobách. Roste také zájem mužů o sex bez kondomu, ženám za takovou službu nabízejí příplatek kolem 500 korun," řekla vedoucí jihočeského týmu R-R Olga Hynoušová.

Se sanitkou do terénu zpravidla vyjíždí tříčlenný tým složený ze zdravotních sester a sociálních pracovnic. Výjezdy jsou převážně v nočních hodinách a návštěvy klubů musí být vždy předem dohodnuty s jejich "manažery".

V poslední době třeba pracovnice týmu zaznamenaly zvýšený počet chorob u prostitutek ve Strážném. Ve středu se chystají na výjezd na Táborsko.

"Asi z jedné čtvrtiny až třetiny patří k našim klientkám cizinky, takže letáčky i další preventivní publikace máme v několika jazycích a někdy využíváme i služeb tlumočníka," uvedla Hynoušová.

ROZKOŠ bez RIZIKA: Jde o nestátní neziskovou organizaci. Je zaměřená na prevenci a léčbu sexuálně přenosných chorob pro osoby s rizikovým sexuálním chováním a životním stylem existuje v Česku přes 20 let.

Má tři pobočky - v Praze, Brně a v Českých Budějovicích, devět týmů pracujících ve 12 krajích a k dispozici má i mobilní ambulanci s gynekologickou ordinací.

Autor: ČTK

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/prostutituce-na-jihu-cech-091-/budejovice-zpravy.aspx?c=A131106_125331_budejovice-zpravy_mav

EasyCookieInfo

« Únor 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Audio příběh