×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
5. 8. 2014

R-R v médiích: Reakce na článek Brno proti hříchu, který vyšel v týdeníku Reflex

Reakce Terezy Musilové vedoucí brněnského centra R-R na článek "Brno proti hříchu" od redaktorky Adély Knapové. Reportáž je zaměřena na novou vyhlášku města zakazující nabízet sexuální služby v ulicích moravské metropole a na ženy, které zde pracují (Reflex 29). Reakce byla otištěna v Reflexu č. 31/2014.

Vážená paní Knapová, dovolte mi doplnit Váš článek „Brno proti hříchu". V textu velmi čtivě popisujete problém pouliční prostituce v Brně a snahu o jeho řešení pomocí nové regulace. Je ale škoda, že se ve své dvoustránkové reportáži nezabýváte hlubšími dopady vyhlášky a nevěnujete prostor jiným možným řešením problému.

Reaguji z pozice sociální pracovnice a terapeutky, která pomáhá ženám ze sexbyznysu přes osm let. Ženy pracující na ulici už nyní čelí sociálnímu vyloučení, řada z nich nemůže nalézt uplatnění na běžném trhu práce a poskytování sexuálních služeb je pro ně poslední možností, jak uživit sebe a své rodiny. Restriktivní přístup (pokuty, vyhoštění z města, vězení) jejich situaci dál zhorší. Ženy kvůli pokutám častěji upadnou do dluhových pastí, pravděpodobně se přesunou na méně viditelná a více nebezpečná místa (odlehlá parkoviště apod.) a více budou vydány napospas svým manažerům – pasákům.

Těmi se naopak vyhláška ani městská policie nezabývá. Je otázkou, zda prostituce v Brně je opravdu marginální problém, jak píšete. Nabalují se na ni závažné zločiny, především kuplířství, obchod s lidmi a zmíněná dětská prostituce. Kriminalizace pouličních sexuálních pracovnic se nese v duchu, co není vidět, není problém, o skutečné řešení se ale nejedná.

Řada velkých evropských měst se přitom problému pouliční prostituce úspěšně zhostila založením zón tolerance nebo tzv. tippelzón. Jedním z cílů nebylo kriminalizovat sexuální pracovnice, ale snížit kriminalitu na nich páchanou a zlepšit jejich situaci. Ženy zde mají na dosah sociální i zdravotní pomoc, sexuální služby jsou poskytovány na k tomu určených místech, počet fyzických napadení poklesl a policie má více času na chytání skutečných zločinců. Jde o výsledek jednání a hledání kompromisu mezi zástupci měst, občanů, sexuálních pracovnic, pomáhajících organizací, policie i dalších aktérů.

V případě Vašeho zájmu, Vám ráda předám kontakty na sociální pracovnice z tippelzóny v Kolíně nad Rýnem nebo holandském Utrechtu.

Tereza Musilová, vedoucí brněnského centra neziskové organizace ROZKOŠ bez RIZIKA

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh