×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
15. 8. 2013

R-R v médiích: Tereza Gorgoňová z brněnského centra R-R odpovídala týdeníku 5plus2

O terénní práci R-R v Brně, o sexbyznysu ve zdejších ulicích, ale třeba také o legalizaci prostituce mluvila s redaktorkou týdeníku 5+2 Tereza Gorgoňová, která vede jihomoravský tým ROZKOŠE bez RIZIKA a jeho brněnské centrum: BRNO - Prostituci v Brně zná z terénní práce. Tvrdí, že mladistvé kluky coby prostituty ještě nepotkala. „Nicméně tento jev jistě existuje," říká Tereza Gorgoňová z občanského sdružení Rozkoš bez rizika, které pomáhá sexuálním pracovnicím.

Lidé si stěžují na prostituci v Tkalcovské ulici. Zaznamenali jste ji tam taky?

Pouliční prostituce se vyskytuje v několika lokalitách ve městě Brně. Jednou z nich je ulice Cejl a blízké okolí.

Prý prostituují mladí nezletilí kluci. Víte o těchto případech?

Při terénní práci poskytujeme služby primárně ženám. Mapujeme lokality, kde se placené sexuální služby nabízejí. Osobně jsem se s nezletilými chlapci nesetkala. Nicméně tento jev jistě existuje. Nabízení těchto služeb je pro neplnoleté nezákonné a z toho důvodu by to měla řešit policie.

Jak je to s prostitucí v Brně oproti jiným městům, třeba Praze?

Ve městě Brně je v tuto chvíli otevřeno okolo patnácti nočních klubů, v Praze je to kolem pětapadesáti. V hlavním městě více funguje sexturismus. Sexuální pracovnice v Brně jsou především české národnosti. Zákazníci žen pracujících na privátech jsou zejména Brňané. Platí také, že v době konání brněnských veletrhů stoupne návštěvnost nočních klubů. To pak jezdí do Brna pomáhat i sexuální pracovnice z jiných měst.

Jak navazujete kontakt se sexuálními pracovnicemi?

Klientkám představujeme nabídku a pravidla našich služeb telefonicky, e-mailem nebo osobně. Při terénní práci v ulici Cejl a okolí poskytujeme služby ve spolupráci s organizací Podané ruce. Vždy jde o rozhodnutí jednotlivé ženy, které služby chce využít. Při kontaktu je důležitá důvěra, respekt a zachování mlčenlivosti. Tyto principy jsou nedílnou součástí naší práce.

Pracují sexuální pracovnice samy na sebe nebo mají svoje pasáky?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Máme klientky, které pracují samy na sebe a o svoje výdělky se již s nikým nedělí. Máme však i klientky, které to mají naopak.

Jaký máte názor na legalizaci prostituce?

V současné době není v České republice prostituce právně upravena. Obce si mohou pomocí vyhlášek upravit nabízení a využívání sexuálních služeb na veřejnosti. Legalizace by umožnila dát sexbyznysu jasná pravidla a mohla by pomoci i s destigmatizací sexuálních pracovnic. Vše ale záleží na podobě zákona. Nedávno předložený návrh pražského magistrátu má bohužel represivní charakter a některé z jeho bodů neodpovídají reálné situaci v sexbyznysu. Jeho přijetí by vedlo k přesunu sexbyznysu do ilegální scény a znamenalo by zhoršení životních a pracovních podmínek těchto žen, z čehož máme velké obavy. Domníváme se, že podobu zákona je třeba stavět tak, aby byl výhodný a přijatelný pro osoby ze sexbyznysu, jinak je kontraproduktivní a povede ke značné skryté scéně. Terénním službám to navíc velmi ztíží vyhledávání těchto osob a poskytování potřebných sociálně-zdravotních a terapeutických služeb.

Co všechno obnáší Vaše práce?

Poskytujeme zdravotní, sociální a terapeutické služby. Během terénních výjezdů nabízíme ženám zdarma testy na pohlavní infekce, poskytujeme poradenství k bezpečnějšímu sexu, mluvíme s nimi o jejich problémech, například o dluzích, vztazích v rodině apod. Pokud chtějí odejít ze sexbyznysu, tak jim pomáháme jejich rozhodnutí uskutečnit. Pro řadu žen je práce v sexbyznysu velmi náročná. Nabízíme i individuální terapeutickou podporu. Snažíme se dodat klientkám zpět sebedůvěru, pracovat s jejich motivací a umožnit jim nový start.

Veronika Horáková

 

Převzato z týdeník 5plus2: http://brno.5plus2.cz/27509/veletrhy-zajem-oplaceny-sex-v-brne-vzrusta

 

EasyCookieInfo

« Březen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Audio příběh