25. 4. 2013

Máte za sebou rozkoš bez? Zbavte se strachu a nechte se na čarodějnice zdarma otestovat na HIV

ROZKOŠ bez RIZIKA letos na čarodějnice otevře veřejnosti svá centra v Brně, Českých Budějovicích a v Praze v rámci nabídky testování na HIV. Akce je vhodná pro všechny, co se chtějí ujistit o svém zdraví. Testy budou bezplatné. „O nebezpečí HIV/AIDS se v posledních letech u nás mluví méně, přestože se situace spíše zhoršuje.

Zatímco v roce 2011 bylo zachyceno 153 případů, v loňském roce šlo už o 211 případů. Proto jsme se rozhodli nabídnout lidem 30. dubna bezplatné veřejné testování na HIV v našich centrech. Zájemci a zájemkyně mohou přijít kdykoliv mezi 11. a 18. hodinou,“ uvedla za R-R Lucie Šídová, výkonná ředitelka organizace.  

Kde bude probíhat testování veřejnosti?

BRNO - ulice Vlhká 10,
ČESKÉ BUDĚJOVICE – ulice Česká 20,
PRAHA - ulice Bolzanova 1, vchod z Opletalovy.

ROZKOŠ bez RIZIKA testuje veřejnost několikrát ročně. Pravidelně se například účastní prosincové akce AIDS DAY.  A kdo na testování chodí? „Někdy se promiskuitně chovají lidé, kteří mají za s sebou několikaletý vztah a po jeho rozpadu se rozhodnou si užívat. Bohužel jsou zvyklí na sex bez ochrany a někdy ho tak praktikují i u nových partnerů. Když se pak v nějakém vztahu zase ustálí, tak k nám zajdou na testy. Další skupinou jsou třeba muži, kteří si občas „odskočí“ do nočního klubu a pak mají strach,“ doplnila Lucie Šídová. 

Proč se nechat otestovat?

Testování je určeno především pro lidi, kteří si nejsou jistí svým zdravím. „Testování na HIV doporučujeme všem, kteří měli v poslední době rizikový sexuální styk. Nechat otestovat by se měli i lidé před začátkem nového partnerského vztahu,“ řekla terénní pracovnice R-R Jana Poláková. 

Co ukazují čísla za loňský rok?

Z údajů za loňský rok vyplývá, že došlo k nárůstu podílu žen u nově zachycených případů HIV a to z 8,5 % v roce 2011 na 12,7 %. Zvýšil se také počet cizinců, který se přibližuje třiceti procentům z celkového počtu nově zachycených. Průměrný věk nakažených je 34 let. Polovina lidí s nově zachycenou infekcí HIV uvedla jako své obvyklé bydliště Prahu. Další informace najdete ve pdfZprávě o výskytu a šíření HIV/AIDS za rok 2012.

ROZKOŠ bez RIZIKA existuje již přes dvacet let. Cílem sdružení je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. AIDS day, kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení. Více na www.rozkosbezrizika.cz. 

Kontakty pro novináře:

Brno - Tereza Gorgoňová; 722 938 044
České Budějovice - Olga Hynoušová; 775 133 133
Praha - Lucie Šídová; 724 760 171

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh