×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
20. 6. 2016

Na Budějovickém Majálesu zahrály místní neziskovky na strunu prevence. Desítky studentů a studentek zahodily stud a nechaly se otestovat na HIV a využily poradenství k bezpečnějšímu sexu a rizikům užívání drog

Ke konci května proběhla v jihočeské metropoli studentská slavnost „Budějovický Majáles“. Zavedenou akci, jejíž návštěvnost hravě překračuje číslovku patnácti tisíc, letos ozvláštnila díky podpoře města účast místních sociálních neziskových organizací: ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R), PREVENT 99, Salesiánské středisko mládeže a Městská charita České Budějovice. Sociální pracovnice a pracovníci přítomným nabídli bezplatné testování na HIV, poradenství k bezpečnějšímu sexu, rizikům užívání drog apod. Nabídku k testování nakonec využilo přes padesát mladých lidí a možnost poradenství kolem čtyř sta osob.

„Cílem našich mimořádných majálesových terénů bylo vnést povědomí o existenci programu a službách, které poskytuje, mezi návštěvníky majálesu – mnoho lidí se domnívá, že služby streetworku jsou vyhrazeny pouze pro dlouholeté problémové injekční uživatele drog. Od dob začátku terénních programů se však situace změnila – V současnosti pracujeme nejen s osobami závislými, ale též s příležitostnými uživateli návykových látek a experimentátory, kteří začínají zkoušet nebo již příležitostně užívají návykové látky, a to jakýmkoli způsobem,“ říká Kamil Podzimek, vedoucí terénního programu Jihočeský streetwork Prevent.

V terénu se pohybovaly dvojice terénních pracovníků organizace Prevent s brašnami, kteří oslovovali mladé lidi, kterým předávali informace zejména o rizicích užívání legálních i nelegálních návykových látek a informace o bezpečném sexu a prevenci pohlavně přenosných chorob. V rámci těchto intervencí proběhlo celkem 302 kontaktů. V rámci prevence pohlavně přenosných chorob bylo vydáno celkem 140 kondomů.

Pracovnice ROZKOŠE bez RIZIKA na majáles přivezly žlutou sanitku s venerologickou ambulancí, kterou jinak používají pro svou terénní práci. V sanitce pak dva dny nabízely bezplatné testování na HIV. Tuto možnost využilo 35 žen a 17 mužů, jejichž průměrný věk byl 25 let. Nejčastějším důvodem k testování byl nechráněný sex. Mladí lidé kromě výsledků obdrželi i kondom pro štěstí a poradenství k bezpečnějšímu sexu. Všechny testy měly negativní výsledek.

„Nárůst nových případů HIV v ČR v posledních letech je alarmující. S podceňováním rizik pohlavních infekcí se bohužel setkáváme opakovaně u mladších a trochu překvapivě i starších ročníků. ROZKOŠ bez RIZIKA proto pořádá podobné akce pro veřejnost častěji než v minulosti. Lidé se také mohou nechat otestovat každé první úterý v měsíci na naší pobočce v Českých Budějovicích (ulice Česká 20),“ uvedla vedoucí českobudějovického týmu R-R Monika Kochlöflová.

Sociální pracovníci a pracovnice Salesiánského středisko mládeže oslovili během Majálesu zhruba čtyřicet lidí. Zajímali se hlavně o menší vytipované skupinky návštěvnic a návštěvníků, které seznamovali se službami centra a nabídli jim poradenství k bezpečnějšímu sexu a riziku přenosu pohlavních chorob.

Kolem čtyřiceti lidí oslovili také zástupci Městské charity České Budějovice. Předávali informace o otevíracích dobách obou nízkoprahových zařízení pro děti a mládež o volnočasových aktivitách a o sociálním poradenství, jakožto dvou základních pilířů služeb které mají děti a dospívající v Českých Budějovicích k dispozici. Častým tématem rozhovorů byla otázka trávení volného času, a možností, jež v tomto ohledu Městská charita České Budějovice ve svých službách nabízí.

Preventivní aktivity neziskových organizací ROZKOŠ bez RIZIKA, PREVENT 99, Salesiánské středisko mládeže a Městská charita České Budějovice na Budějovickém Majálesu podpořilo město České Budějovice.

cbudejovice

Kontakty:
Poradenské centrum R-R České Budějovice, vedoucí centra Monika Kochloflová,
tel.: 775 133 133, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Městská charita České budějovice, NZDM Srdíčko – Jiloro a V.I.P., vedoucí sociálních služeb Bc. Michaela Mottlová, tel.: 775 655 422, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jihočeský streetwork Prevent, vedoucí zařízení Bc. Kamil Podzimek, tel. 602 570 366, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kontaktní centrum Prevent, vedoucí zařízení Bc. Michaela Rokosová, tel.: 724 070 783, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Salesiánské středisko mládeže – Dům dětí a mládeže ČB, koordinátorka Otevřených klubů Lenka Kolářová, tel.: 733 741 553, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh