×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
21. 10. 2014

Otevřený dopis ROZKOŠE bez RIZIKA k návrhu zákona o regulaci prostituce

Dnes začíná a v následujících dnech bude pokračovat 19. schůze Poslanecké sněmovny. Jedním z projednávaných bodů bude i návrh zákona o regulaci prostituce, který postoupil do druhého čtení. ROZKOŠ bez RIZIKA s tímto návrhem nesouhlasí a zaslala proto poslancům a poslankyním otevřený dopis s výzvou, aby hlasovali proti přijetí návrhu. Znění dopisu najdete níže. K dopisu se připojily organizace La Strada ČR, plzeňská Ulice a Network East-West – Projekt Jana.

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

jménem nevládní organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, která už 22 let pomáhá sexuálním pracovnicím, Vás žádáme, abyste hlasoval/a proti přijetí návrhu zákona o regulaci prostituce z dílny Zastupitelstva hlavního města Prahy, sněmovní tisk 115.

Návrh zákona ignoruje doporučení českých organizací, které se dlouhodobě zabývají problematikou prostituce (ROZKOŠ bez RIZIKA, Centrum Jana, Ulice – Agentura sociální práce) či obchodováním s lidmi (La Strada, o. p. s), a opomíjí zkušenosti evropských zemí, kde již byla prostituce zákonem upravena.

Přijetí návrhu by výrazně zhoršilo postavení sexuálních pracovnic a pracovníků, přitom řada z nich se už nyní nachází v problematické životní situaci, kdy čelí stigmatizaci, zadlužení – často se jedná o svobodné matky s dětmi – a zvýšenému riziku násilného napadení. Nezamýšleným, ale velmi vážným důsledkem návrhu je pravděpodobný nárůst pohlavně přenosných infekcí u sexuálních pracovnic/pracovníků a jejich klientů/klientek.

Naše hlavní výtky vůči návrhu zákona o regulaci prostituce jsou:

  • Návrh je přísně regulační (vznik registru osob v prostituci, plošný zákaz pouliční prostituce, omezení tzv. privátů) a represivní (vysoké pokuty). Podstatná část sexuálních pracovnic a pracovníků proto přejde do ilegální sféry, což přinese řadu negativních jevů: pokles testování na pohlavně přenosné infekce, růst obchodu s lidmi a vykořisťování, větší riziko násilí, odklon od pomáhajících organizací, kdy bude velmi problematické tyto osoby kontaktovat a poskytnout jim preventivní služby, a v neposlední řadě i zatížení policie.
  • Nesouhlasíme s povinnou registrací a vznikem registru sexuálních pracovnic a pracovníků. Obava ze ztráty soukromí a stigmatizace bude dalším důvodem odchodu sexuálních pracovnic a pracovníků do ilegální sféry. S povinnou registrací nesouhlasily dle našeho šetření dvě třetiny dotázaných klientek.[1] Lze předpokládat, a dokládají to i zahraniční zkušenosti, že reálný počet registrovaných bude ještě nižší.
  • Povinné zdravotní prohlídky žen a mužů pracujících v sexbyznysu nefungují, a to jak podle zkušeností ze zahraničí, tak podle studií renomovaných organizací jako UNAIDS (Společný program OSN pro HIV/AIDS) nebo WHO (Světová zdravotnická organizace).[2] Způsobují menší zájem o testování a zákazníci častěji vyžadují sex bez kondomu. Proti vyzkoušené a funkční praxi je i zpoplatnění zdravotních prohlídek a nutnost navštívit praktického lékaře a jím určeného specialistu.

     
  • Návrh zcela opomíjí práva sexuálních pracovnic a pracovníků, neřeší jejich bezpečnost při práci nebo nárok na platbu za provedenou službu. Nezabývá se pracovními podmínkami pro osoby v sexbyznysu, nutností jejich destigmatizace a potřebou vytvořit programy zaměřené na odchod z tohoto odvětví, jako je tomu v případě zahraničních úprav. 
  • Plošný zákaz pouliční prostituce postihuje nejzranitelnější skupinu osob v sexbyznysu, například drogově závislé nebo lidi bez domova. Nezřídka se jedná o osoby k prostituci nucené, které čelí dvojímu tlaku – kořistění ze strany kuplířů a represi ze strany policie. Návrh nepočítá se zavedením tippelzón (bezpečných areálů se zázemím pro poskytování sexuálních služeb), které dobře fungují v Německu, Nizozemí, Švýcarsku i dalších evropských zemích.
  • Omezení pro privátní podniky (provozování na jednu osobu) nerespektuje charakter těchto podniků a zvýší pravděpodobnost násilných napadení sexuálních pracovnic a pracovníků. Dle našich zkušeností obvykle pracují v bytě minimálně dvě ženy, které si vzájemně poskytují ochranu a kontrolují se po odchodu zákazníka. Řada z nich nechce pracovat v tzv. klubech, protože jim nevyhovují pracovní podmínky určované vedením podniku – dlouhá provozní doba, nemožnost vzít si volno v práci apod.

Předkladatele návrhu zákona jsme na závažné nedostatky zákona několikrát upozorňovali. Rozbor problematických částí návrhu jsme vydali i v roce 2013 v publikaci Ze sexbyznysu na trh práce, která je v elektronické podobě zdarma ke stažení na stránkách rozkosbezrizika.cz. K výraznějším změnám přes naše námitky i námitky dalších organizací, které jsou v pravidelném kontaktu se sexuálními pracovnicemi a pracovníky, ale nedošlo. Návrh zákona bohužel obsahuje natolik zásadní nedostatky, že jej musíme jako celek odmítnout. Ve svých důsledcích by vedl k výraznému nárůstu problémů spojených s prostitucí.

Celkový počet sexuálních pracovnic v ČR bývá odhadován na 10 až 13 tisíc, ROZKOŠ bez RIZIKA přitom ročně otestuje přes 3 tisíce z nich na HIV. Díky naší sociální a zdravotní práci velké množství sexuálních pracovnic dbá o své zdraví, což dokazují nízká čísla výskytu pohlavně přenosných infekcí u této skupiny. Přijetí a uplatňování zákona o regulaci prostituce by tento pozitivní trend zvrátilo.

Věříme, že při rozvažování o návrhu vezmete v potaz náš postoj. Neváhejte nás kontaktovat, pokud byste chtěl/a k problematice podrobnější vyjádření nebo schůzku.


PhDr. Hana Malinová, CSc.                                 Mgr. Lucie Šídová
generální ředitelka R-R                                           výkonná ředitelka R-R
tel: 602181181                                                        tel: 724760171  
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                     e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


K dopisu a proti návrhu zákona o regulaci prostituce se připojují:

Mgr. Lucie Černá, předsedkyně Network East-West (česko-bavorský Projekt JANA), Domažlice, www.centrumjana.cz

Mgr. Martin Parula, ředitel Ulice – Agentura sociální práce, Plzeň, www.ulice-plzen.com

Mgr. Markéta Hronková, ředitelka La Strada ČR, o. p. s, Praha, www.strada.czMalinová, H. O nás, ale s námi. Co si myslí sex. pracovnice o návrhu Zákona o regulaci prostituce:  http://www.rozkosbezrizika.cz/ke-stazeni/soubory/co-si-mysli-sexualni-pracovnice-o-navrhu-zakona-o-regulaci-prostituce/detail.

Viz např. zpráva Rozvojového programu OSN, dostupná on-line:  http://www.hivlawcommission.org/resources/report/FinalReport-Risks,Rights&Health-EN.pdf- (str. 3645).

EasyCookieInfo

« Únor 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Audio příběh