×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
15. 5. 2015

Sanitka R-R míří do Jihlavy. V rámci akce Světlo pro AIDS bude 18. května testovat zdarma na HIV

V pondělí 18. května se mohou zájemci a zájemkyně ujistit ve žluté sanitce ROZKOŠE bez RIZIKA (R-R) o svém zdraví. Organizace se připojí k akci Světlo pro AIDS a bude mezi 14. a 18. hodinou nabízet bezplatné testování na HIV a poradenství k bezpečnějšímu sexu.

„O nebezpečí HIV/AIDS a bezpečnějším sexu se u nás příliš nemluví, přestože se situace za posledních deset let zhoršuje. Zatímco v roce 2004 bylo v ČR zachyceno 72 nových případů HIV, v loňském roce šlo už o 232 případů,“ říká zdravotní sestra jihlavského týmu R-R Lenka Vrzalová.[1] Hlavním způsobem přenosu infekce je stále sexuální styk, nejohroženější skupinou jsou homosexuálové.

Proč se nechat otestovat?

„Nechat otestovat by se měli všichni lidé, kteří měli v poslední době rizikový sexuální styk nebo jsou na začátku nového partnerského vztahu. Testování má ale smysl až po dvou nebo lépe tří měsíční době od rizikového chování. Do té doby je infekce neprůkazná. Zvláště mladí lidé v ČR podceňují preventivní opatření proti přenosu pohlavních nemocí a stávají se tak horkými adepty na status příjemce virové nálože. Zájemcům a zájemkyním proto poskytneme také odborné poradenství, jak se před pohlavními infekcemi správně chránit,“ doplňuje Vrzalová.

Kdy a kde?

Lidé se nemusí na testování objednávat, stačí když přijdou v pondělí 18. května kdykoliv mezi 14. a 18. hodinou k žluté sanitce, která bude parkovat u obchodního domu City Park Jihlava. Sanitka bude stát u vedlejšího vstupu z ulice U Dlouhé stěny. Výsledky se lidé dozví do 20 minut.

Světlo pro AIDS je celosvětová akce věnovaná obětem této nemoci. Jihlava se účastní akce, která má vyjádřit podporu HIV pozitivním a AIDS nemocným lidem už po osmé.

ROZKOŠ bez RIZIKA existuje přes dvacet let. Cílem sdružení je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. AIDS DAY, kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení. Více na www.rozkosbezrizika.cz.

Akci Světlo pro AIDS podporují Zdravé město Jihlava a Zdravý Kraj Vysočina. Spoluorganizátory akce jsou Státní zdravotní ústav, dislokované pracoviště pro Kraj Vysočina, Zdravá Vysočina, o. s. a ROZKOŠ bez RIZIKA.

Kontakt pro novináře: Lenka Vrzalová, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 731 801 834

plakát:

plakat svetlo pro aids Jihlava


[1] Údaje vychází ze Zprávy o výskytu a šíření HIV/AIDS za rok 2014:
http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/HIV_AIDS/rocni_zpravy/2014/Tiskova_zprava_NRL_pro_HIVAIDS_12.2014.pdf

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh