×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
7. 12. 2014

Organizace Gangway z Berlína navštívila R-R

Z Berlína k nám zavítal milý tým terénních pracovnic a pracovníků organizace Gangway, aby načerpali informace, jak to chodí u nás a poznali služby pro osoby v sexbyznysu a lidi bez domova.

Komu pomáhá Gangway? Organizace pomáhá zejména mládeži a dospívajícím, lidem bez domova a osobám nabízejícím sexuální služby. Jedná se o projekt podporovaný městem Berlín, který pracuje především formou terénní sociální práce v ulicích. Celkem v Gangway pracuje přes 80 lidí ve 13 týmech. Tým, který pomáhá osobám nabízejícím sexuální služby na ulici, jezdí do některých lokalit speciálním mikrobusem. Zde je klientkám nabízeno sociální poradenství, mohou si odpočinout, občerstvit se, vzít si kondomy a gely nebo si vyměnit jehly.

Marcelovi a dalším členům týmu jsme představili služby R-R, ukázali ordinaci a mobilní ambulanci. Diskutovali jsme současný legislativní rámec prostituce, který je odlišný od německého, kde je legalizace prostituce formou Zákona k prostituci. V Německu však sílí tendence ke zpřísnění zákona zavedením registrací či speciálních průkazů. Ve společnosti je prý znát zaměňování prostituce s nucením k prostituci a obchodováním s lidmi, i pod vlivem některých feministických kampaní a tlaku evangelických skupin. Pracovníci Gangway doufají, že se tomu tak nestane, vnímali by to jako krok zpět. Naopak v pokračování pojetí prostituce jako práce (sex work) vystupují organizace hájící zájmy osob v sexbyznysu, které jsme mohly navštívit během naší stáže v roce 2013 (např. HYDRA a další).

Jedna z německých kolegyň nám vyprávěla o pracovní skupině Zdravý zákazník, která cílí na preventivní aktivity na zákazníky sexuálních služeb. Aktivity zahrnují i např. sprejování nápisů k používání kondomů na chodníky před důležitými fotbalovými utkáními apod.

Co trápí klienty a klientky Gangway? Zejména prý zdravotní a chronické problémy, závislosti a potíže se zajištěním zdravotní péče a v získání bydlení s nájemní smlouvou. Ženy pracující v Berlíně si prý stěžují na pokles cen či vyžadování rizikových praktik, což jsou problémy, s kterými se sexuální pracovnice potýkají stále častěji také v Praze.

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh