×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
20. 9. 2016

Takhle si tu točíme. Reakce R-R na reportáž TV Barrandov v pořadu Takhle si tu žijeme ze 14. září 2016

S TV Barrandov jsme v ROZKOŠI bez RIZIKA (dále R-R) zatím měli dobré zkušenosti. Redaktoři a redaktorky televize při natáčení zpráv k tématu sexuální práce nebo sexuální asistence nepřistupovali tendenčně, nebyl problém s nimi domluvit u žen, které vystupovaly na kameru, úpravu hlasu, rozostření obličeje apod.

            Přístup paní redaktorky Zuzany Duzbabové a redakce pořadu „Takhle si tu žijeme“ nás ovšem překvapil, bohužel nemile. Z rozhovorů s pracovnicemi R-R byly vystříhány části, kde jsou zmiňovány statistiky k provedenému sociálnímu a zdravotnímu poradenství naší organizace. Reportáž zcela opomíjí další činnosti českobudějovického centra R-R, jako je např. testování veřejnosti na HIV, při němž byly na jihu Čech např. jen v tomto roce odhaleny tři nové případy HIV. Zřejmě pro „pobavení diváka“ byly záběry stříhány dost svérázným způsobem, např. došlo k záměně adresy brněnského sídla organizace s pobočkou v Českých Budějovicích.

            Rádi bychom doplnili, že indikátorem komentovaného projektu nebyl počet žen, které sexbyznys opustí, ale aktivity, které jim pomáhají na cestě k rozhodnutí sexbyznys opustit (např. poradenství k hledání jiné práce, dluhové poradenství aj.). Počty poskytnutých poradenství přitom v reportáži nezazněly. Podle našeho odhadu sexbyznys opustí kolem 20 % žen, kterým poskytneme sociální poradenství (osobní konzultace, terapeutické služby, dluhové poradenství ad.).

Co se týká celkových statistik R-R, jen v roce 2015 využilo služeb R-R celkem 2611 lidí, valnou většinu z nich tvořily ženy poskytující placené sexuální služby. Celkem jsme za minulý rok poskytli 5237 služeb, kdy službou rozumíme jedno setkání s klientkou, v rámci něhož může být poskytnuto více typů poradenství (např. preventivně-edukační, sociálně právní, prevence násilí aj.). Podrobnější informace najdete v naší výroční zprávě.

V reportáži zazněl názor europoslance pana Petra Macha, podle něhož se stát podílí jako pasák na prostituci, když za peníze daňových poplatníků poskytuje sexuálním pracovnicím sociální a zdravotní prevenci. K tomu podotýkáme, že nabídka placených sexuálních služeb existovala v ČR i před založením spolku R-R. Každá vyspělá společnost, která chce zmírňovat rizika spojená s určitými jevy, ať už je to sexbyznys či např. užívání drog, se zaměřuje na prevenci a podporuje osvětové aktivity, např. ve formě terénních programů, které tyto osoby vyhledávají. Umí si totiž spočítat, že je to pro daňové poplatníky levnější, než např. následná léčba či řešení dalších problémů.

Práce R-R přináší českému státu řadu výhod. Jednou z největších i snadno prokazatelnou je významné snížení rizika šíření pohlavně přenosných infekcí a to právě v části ČR, kde toto riziko rozhodně není zanedbatelné. Znovu připomínáme, že českobudějovické centrum R-R jen v tomto roce objevilo v regionu tři nové případy HIV. Léčba HIV pozitivního člověka stojí ročně zhruba půl milionu korun a právě odhalení nových případů umožňuje snížit další šíření této infekce.

Posouzení celkové úrovně reportáže a konceptu pořadu necháme na divácích a divačkách s poznámkou, že strefovat se košatými vtipy na účet žen, které se nemohou bránit, nám přijde laciné a nedůstojné. Naopak kvitujeme alespoň občasné používání nestigmatizujícího označení sexuální pracovnice.


ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s.

EasyCookieInfo

« Únor 2018 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Audio příběh