×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
7. 5. 2014

Ve Dvořišti nasadili na sexuální pracovnice kamery a bezpečnostní agenturu. Podle neziskových organizací drahá represe problém nevyřeší

V Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku se rozhodli svérázným způsobem vyřešit problém pouliční prostituce. Obec si najmula bezpečnostní agenturu, jejímž úkolem je za sto tisíc korun měsíčně ztěžovat sexuálním pracovnicím situaci a pořizovat videonahrávky pro přestupková řízení. Neziskové organizace, které jsou se sexuálními pracovnicemi v kontaktu, ROZKOŠ bez RIZIKA (dále R-R), CENTRUM Jana, La Strada, Ulice a projekt Viktorie organizace CPDM s postupem nesouhlasí. Represivní přístup podle nich problém nevyřeší, je nákladný a jen zvýší pravděpodobnost násilných napadení žen. V zahraničí přitom už léta dobře fungují zóny tolerance.

Reportáž České televize ke kauze: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/269068-prostitutky-ma-z-ulic-d-dvoriste-vypudit-bezpecnostni-agentura/

„Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že represivní přístupy jsou drahé a nefungují nebo fungují jen dočasně. Ženy se pouze přesunou na jiná místa, jako jsou odlehlejší parkoviště apod., ta jsou pro ně ale mnohem více nebezpečná. Dalším nechtěným důsledkem je růst kuplířství a obchodování s lidmi," uvádí výkonná ředitelka R-R Lucie Šídová.

Podobné problémy přitom vyřešili už před lety například v Holandsku nebo Německu pomocí zón tolerance, kde města vymezila sexuálním pracovnicím konkrétní místa nebo pro ně přímo zřídila tzv. „tippelzóny". Jde o prostory, kde ženy nabízí své služby, a kde mají zároveň přístup k testům na sexuálně přenosné infekce, sociální pomoc apod. (Více například ve fotoreportáže v publikaci R-R „Ze sexbyznysu na trh práce?", str. 152 – 167).

„Velkou výhodou tippelzón je úspora práce policie, která nemusí kvůli pouliční prostituci zasahovat v jiných částech města a okolí. Podle statistik jsou zóny tolerance zároveň bezpečnější pro sexuální pracovnice, počet násilných útoků po jejich zřízení prokazatelně poklesl," doplňuje Šídová. Policie nemá v tippelzónách represivní funkci, naopak zabezpečuje ochranu žen před napadením ze strany zákazníků nebo pasáků.

Obec Dolní Dvořiště vyplatí bezpečnostní agentuře za filmování sexuálních pracovnic přes milion korun ročně. Získaný materiál chtějí představitelé obce následně využít jako důkaz pro přestupková řízení. Podle právničky oslovené R-R je ale pořizování takových záznamů v rozporu s Listinou základních prav a svobod a získaná videa proto nebude možné jako důkazní prostředek použít. Uveřejnění, shromažďování a užití audiovizuálních prostředků, na kterých je zachycen projev osobní povahy, může negativně zasáhnout do soukromí a osobní integrity člověka.

Podle R-R by skutečným řešením bylo vymezit sexuálním pracovnicím konkrétní bezpečné místo v podobě zóny tolerance, kde by ženy zároveň zůstaly v kontaktu s pomáhajícími sociálními a zdravotními službami. Podle zahraničních zkušeností lze takto vyřešit situaci dlouhodobě a v konečném důsledku i levněji.

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh